Zbigniew Sadurski

1. DANE

Imię i nazwisko:

Data urodzenia:

Miejsce urodzenia:

Ilość meczy ligowych w Pogoni:

Ilość zdobytych bramek:

Kluby:

2. O SOBIE

Pierwszy trening:

Największy sukces:

Największy kryzys:

Pamiętam jak…

3. BIOGRAFIA:

Zbiegniew Sadurski urodził się 18 kwietnia 1922 roku w Brześciu nad Bugiem. Był wybitnym działaczem Pogoni , wieloletnim opiekunem pierwszoligowej drużyny Pogoni.

Przygodę z piłką nożna rozpoczął w drużynie Kresy w Brześciu nad Bugiem .W czasie okupacji pracował w Niemczech na przymusowych robotach. Do Szczecina przyjechał po wojnie i grał początkowo w klubie Odra ,następnie w Kole Sportowym Kolejarz przy Zarządzie Portu Szczecin, następnie w Pogoni z którą przeszedł od A klasy poprzez Ligę Międzywojewódzką , II Ligę aż do historycznego awansu do I Ligi w 1958 roku. Grał na różnych pozycjach, chociaż najdłużej grał jako obrońca. Był bardzo waleczny, dla napastników był trudnym przeciwnikiem. Uprawianie piłki zakończył w 1958 roku mając 36 lat. Po zakończeniu kariery piłkarskiej od 1959 roku został kierownikiem I drużyny Pogoni, które to stanowisko pełnił do 1972 roku. Następnie był kierownikiem obiektów sportowych .Był wyjątkowym kierownikiem, lubianym przez piłkarzy, ponieważ rozumiał piłkarzy.

Wyróżniało go wyjątkowe przywiązanie do klubu, był w klubie cały dzień. W rozmowach prywatnych najlepiej wspominał okres walki o I ligę i historyczny awans Pogoni do najwyższej klasy rozgrywkowe w Polsce. Mówił, że atmosfera w drużynie była wyjątkowa, wszyscy byli dla siebie kolegami a kibice byli wspaniali. Zbigniew Sadurski zmarł 7 marca 1983 roku.

4. WYWIAD:

                        Opracował: Zbiegniew Piasecki