Roman Wilczek

1. DANE

Imię i nazwisko: Roman Wilczek

Data urodzenia:

Miejsce urodzenia:

Ilość meczy ligowych w Pogoni:

Ilość zdobytych bramek:

Kluby:

2. O SOBIE

Pierwszy trening:

Największy sukces:

Największy kryzys:

Pamiętam jak…

3. BIOGRAFIA:

Roman Wilczek ­urodził się 3 stycznia 1914 roku w Toruniu. Mieszkał tam do wybuchu wojny. Brał udział w wojnie obronnej 1939 , m.in. w bitwie Nad Bzurą , następnie przeniósł się do Warszawy. W czasie okupacji działał w podziemiu w Armii Krajowej. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, dowodził kompanią. W 1946 roku przyjechał do Szczecina , pracował w Przedsiębiorstwach Gospodarki Morskiej, najdłużej w Zarządzie Portu Szczecin.

Od 1954 roku pracował w Pogoni jako Kierownik Sekcji Piłki Nożnej. W latach 1959 ­1995 był Prezesem MKS Pogoń. W okresie jego pracy do Pogoni trafiło wielu utalentowanych wychowanków i zdolnych piłkarzy z naszego województwa. Był razem z Krygierem, Ryziewiczem współautorem polityki wspierania wychowanków, ściągania do klubu utalentowanych młodych zawodników z naszego województwa a kupowania zawodników z Polski w ostatniej kolejności.

Był przykładem kolejnego działacza Pogoni za którym stała historia i ważne wydarzenia z okresu II wojny światowej. Był Prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu szczecińskim.Za działalność w konspiracji , walkę w Powstaniu Warszawskim w pięćdziesiątą rocznicę Wybuch Powstania Warszawskiego w 1994 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Roman Wilczek zmarł 7 listopada 2004 roku.

4. WYWIAD:

                        Opracował: Zbigniew Piasecki