Lucjan Kosobucki

Lucjan Kosobucki

Wielce zasłużony działacz sportowy, szczególnie jeśli chodzi o piłkę nożną. Mieszkał przed II wojną światową na Wołyniu w Równem, gdzie grał w piłkę nożną w KS Sparta. Wraz z I Armią Wojska Polskiego przeszedł szlak bojowy znad Oki do Polski. Po demobilizacji z wojska przyjechał do Szczecina w 1947 r. i pracował w Centrali Zbytu Produktów Przemysłu Węglowego w Dziale Przeładunków Morskich. Był jednym z założycieli KS Sztorm.

Lucjan Kosobucki

Będąc od 1950 roku pracownikiem Zarządu Portu Szczecin, poświęcił wszystkie swoje wolne chwile sportowi jako działacz sportowy. Przez szereg lat był członkiem Zarządu KS kolejarz, a następnie Pogoni, pełniąc obowiązki wiceprezesa ds. sportowych. Najwięcej czasu poświęcił piłce nożnej i boksowi.

Jesienią 1955 roku KS Kolejarz przybrał nazwę Klub Sportowy Pogoń Szczecin. Tradycją, nazwą i barwami nawiązując do przedwojennej Pogoni Lwów. Już 31 października Pogoń zagrała spotkanie towarzyskie z I – ligowym Kolejarzem Poznań (2:4). Był to pierwszy mecz w Szczecinie zagrany przy sztucznym oświetleniu. Obejrzało go 11 tysięcy widzów. Następnego dnia Kurier Szczeciński takimi słowami skomentował to wydarzenie: „Jak kolorowy film wyglądał wczorajszy mecz przy sztucznym świetle 24 reflektorów”.

Podwaliny pod dzisiejszą Pogoń kładli ówcześni działacze szczecińskiego sportu. Szczególnie zasłużonymi są Ci którzy tworzyli Sztorm, Związkowiec i Kolejarz. Do tej grupy można zaliczyć: Feliksa Gawrońskiego – pierwszego prezesa klubu Kolejarz, Lucjana Kosobuckiego– jednego z założycieli KS Sztorm, Władysława Wanaga – skarbnika i sekretarza Kolejarza, Romana Wilczka – kierownika KS Kolejarz. W działalność klubu już wtedy angażował się także Florian Krygier, legenda szczecińskiej Pogoni. O tym jak ciężkie były początki Pogoni opowiada w książce „50 lat Morskiego Klubu Sportowego Pogoń” Władysław Wanag: – Pierwsze lata działalności sportowej nie należały do najłatwiejszych. Lata 50. charakteryzowały się ogromnym zaangażowaniem niewielu jeszcze działaczy społecznych. Nie było sprzętu sportowego, stadionów. Pierwsze mecze nasze koło sportowe rozgrywało na stadionie przy ulicy Kordeckiego. Załoga portu dopiero rozpoczynała budowę stadionu przy ulicy Twardowskiego – wspomina.

Lucjan Kosobucki 

Historia pokazuje, że pierwsze lata Pogoni to wiele zawirowań, reorganizacji, zmian. Szczeciński klub w latach 1948-1955 nabierał dopiero kształtów. W tamtym okresie klub grał w ligach okręgowych. Większe sukcesy sportowe przyszły już po 1955 roku pod nazwą Morski Klub Sportowy Pogoń Szczecin.

Opracowała: Natalia Kaźmierczak