Zbigniew Ryziewicz

ZBIGNIEW RYZIEWICZ urodził się w 1921 roku we Lwowie w rodzinie kolejarskiej .Piłkę nożną uprawiał w Gimnazjum i szkole średniej.

Po wojnie przyjechał do Szczecina, pracował jako inżynier w PKP. Pracę trenerską rozpoczął w kolejowym klubie Pionier Szczecin, pracował też w Starcie i Budowlanych aż trafił do Pogoni Szczecin. Pracował ponad dwadzieścia lat z najstarszymi juniorami Pogoni. Był najdłużej pracującym trenerem z juniorami w historii klubu. Wspaniały człowiek, urodzony wychowawca, bardzo dobry trener. Miał wspaniałych wychowanków, w okresie jego pracy w I zespole seniorów Pogoni grało 5­6 wychowanków. W klubie panowała prawidłowa zasada sprowadzania piłkarzy ­najpierw nasi wychowankowie , następnie młodzi piłkarze z naszego województwa, dopiero piłkarze z Polski. W zespole Pogoni na przestrzeni dwudziestu lat jego pracy grali m.in. tacy wychowankowie jak: M .Kielec , J.Jatczak, Z.Kasztelan, B.Szostakowski, R.Malinowski, J.Ławicki, Z.Kozłowski, M.Włoch,A.Woronko, L.Wolski, Z.Czepan i wielu innych piłkarzy.

Sukcesy szkoleniowe i wychowawcze trenera Ryziewicza były wyjątkowe. Drużyna juniorów Pogoni Trener Ryziewicza zdobyła w 1965 roku wicemistrzostwo Polski­ grali w niej m.in.Z.Kasztelan, R.Malinowski, J.Jatczak, A.Rynkiewicz, H.Kanonowicz. Drużyna juniorów Pogoni przez 20 lat należała do najlepszych w kraju a wychowankowie trenera Ryziewicza zasilali co roku I zespół Pogoni. Największym osiągnięciem trenera Ryziewicza i trenera Krygier(był trenerem trampkarzy) było wyszkolenie trzech piłkarzy od trampkarza do seniora z jednego rocznika –byli to piłkarze urodzeni w 1954 roku a mianowicie –Zbigniew Kozłowski, Zbigniew Czepan i Andrzej Woronko. Cała trójka była przez lata podporą I drużyny seniorów Pogoni oraz wyróżniającymi się piłkarzami Pogoni. Wielkość i wyjątkowość trenera Ryziewicza polegała na połączeniu wiedzy trenerskiej z bogatą osobowością .Był to trener który wspaniale motywował do pracy nie tylko na boisku ale również do pracy nad sobą –czyli do zdobywania wiedzy w szkole ale również to wysiłku nad rozumieniem rzeczywistości i spraw związanych z życiem. Wychowany w Polsce międzywojennej potrafił uczyć patriotyzmu do swojego klubu jak i ojczyzny. Jego opowieści o Lwowie i Polsce przedwojennej, w czasie wojny były dla wszystkich wspaniałymi lekcjami historii i wychowania. Zbigniew Ryziewicz zmarł 23 listopada 2006 roku –jest pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Opracował: Zbigniew Piasecki