Henryk Kalinowski

1. DANE

Imię i nazwisko: Henryk Kalinowski

Data urodzenia: 1934

Miejsce urodzenia: Toruń

Kluby: Pogoń Barlinek, Pogoń Szczein (1953-1961),

2. O SOBIE

Pierwszy trening:

Największy sukces:

Największy kryzys:

Pamiętam jak…

3. BIOGRAFIA:

Henryk Kalinowski urodził się w 1934 roku w Toruniu. Grał początkowo jako junior w Pogoni Barlinek, następnie od 1953 roku trafił do Pogoni Szczecin.

W pierwszej drużynie Pogoni występował w latach od 1953 roku do 1961.W Pogoni rozegrał około 200 meczy. Grał na środku ataku w zespole Pogoni od ligi Międzywojewódzkiej , poprzez II Ligę aż do I Ligi w której zdobył 28 bramek.

Był czołowym zawodnikiem historycznej drużyny Pogoni, która od Ligi Międzywojewódzkiej co roku awansowała w pięknym stylu do I Ligi , aby w 1958 roku zdobyć upragniony awans po raz pierwszy w historii MKS Pogoń. Był ulubieńcem publiczności , która lubiła go za strzelone bramki i elegancki styl gry. Mówiło się o nim, napastnik z instynktem, ­miał wyczucie gdzie miał być. Bardzo dobry środkowy napastnik, czołowy strzelec Pogoni w okresie pierwszego w historii awansu do I ligi w 1958 roku. Kibice mówili o nim „chłopak z Barlinka”. W 1959 roku Henryk Kalinowski zdobył w I lidze 9 bramek, był razem z Marianem Kielcem, który też zdobył 9 bramek piątym strzelcem w Polsce, po takich strzelcach jak Jan Liberda(król strzelców w 1959 roku), Ernest Pol, Marcin Norkowski, Lucjan Brychczy.

4. WYWIAD:

                        Opracował: Zbigniew Piasecki